<< TRIALERROR.org

NEXT>>

ENG

EST

RUS
MONUMENT MASSIDELE
Tallinna uus monument

Millised monumendid on võimalikud? Kus ja millal? New Yorkis on Vabaduse sammas ja Rio de Janeiros Lunastava Kristuse kuju. Eesti kunstnik Tauno Kangro on teinud ettepaneku püstitada 14. meetri kõrguse Kalevipoja monumendi kingitusena Tallinna linnale. Kas see on hea? Kas see on halb? Kas see on vale koht, avaliku ruumi okupeerimine erakapitali poolt, suurepärane kingitus või suur viga?

Kangro monument pole veel püsti kuid ta on juba tekitanud ägeda debati. Me oleme kuulanud argumente ja meil on ettepanek kuidas positiivselt muuta Kangro kuju "Monumendiks massidele"
.


1. Ehitada Kalevipoja kuju ja selle vastand

Ehitada Kalevipoja kuju Tallinna lahte täpselt nii nagu Kangro poolt kavandatud. Samal ajal võtta arvese kuju võimalikku õhkimist.

Vabaduse väljakule ehitada ning seal eksponeerida spetsiaalselt kujundatud päästik, mille abil on võimalik kuju hävitada.


2. Anda kuju kohtu alla- jah või ei?

Peale katseperioodi korraldada referendum otsustamaks kas jätta kuju alles või hävitada.

Korraldada loterii. Loteriivõitjad saavad õiguse vajutada päästikulejuhul, kui referndum nii otsustab.
Loterii finantseerib osaliselt projekti, mistõttu kuju võimalik õhkimine on kapitalistliku loogikaga rohkem seotud kui avalike ressursside kasutamine.


3. Monument kui kollektiivne kogemus

Uus monument koosneb “Kalevipojast”, kas terviklikult või hävitatuna, päästikust Vabaduse väljakul ja kogu eksperimendi kollektiivsest kogemusest. Tallinn on loonud monumendi massidele.This website was closed for participation 2007. It now functions as a documentation of the 2-year project "Monument for the Masses", and is also represented at Rhizome.org ArtBase New Museum of Contemporary Art, New York. All texts written by Trial and Error (Janna Holmstedt + Po Hagström), 2006.
For references & credits, click here >>